שתלים בפה

דף הבית » שתלים בפה

במאמר זה נדבר על שתלים בפה. נסביר מהם שתלים דנטליים, כיצד מבוצעת השתלה דנטלית והסוגים השונים של השתלות דנטליות. וכמובן נתייחס גם לשאלה שמטרידה את כולם, כמה עולה שתל שיניים.

במהלך החיים אנו יכולים לאבד את השיניים, וזה יכול לקרות מסיבות שונות. הסיבה המרכזית היא מחלת העששת הגורמת לריקבון של השיניים. הזנחה של השיניים ואי טיפול בבעיות בזמן, מביא להחמרת הריקבון, ולבסוף גם לאיבוד השן. אך יכולות להיות גם סיבות אחרות כמו מחלת הסכרת, עישון, מחלות חניכיים ואף טראומה. כאשר לא ניתן להציל את השן, יש לעקור אותה ולבצע השתלת שיניים.

בעבר הפתרון היה שימוש בשיניים תותבות. אלו היו שיניים מלאכותית אותן ניתן להניח על החניכיים ולשלוף אותן החוצה. כיום הטכנולוגיות השתפרו ואנו יכולים לבצע השתלות שיניים. זהו פתרון המאפשר להחזיר את הפה לתפקוד מלא; הן מתפקדות כשיניים רגילות ומאפשרות לבצע את פעולת הלעיסה. וכמובן הן גם נותנות מענה אסתטי, לאחר ההשתלה ניתן לחייך בביטחון וליהנות משיניים בעלות מראה טבעי.

אם כך מהו ההבדל בין שיניים תותבות לבין שתלים בפה? שיניים תותבות כמו של פעם היו התקן חיצוני המונח על החניכיים. ואילו שתלים דנטליים מוברגים אל תוך עצם הלסת (ברוב המקרים) והם קבועים, כלומר לא ניתן לשלוף אותם החוצה.

שתלים בפה

שתלים דנטליים

כפי שאמרנו ברוב המקרים שתלים דנטליים מוחדרים אל תוך עצם הלסת. מדובר בשתל העשוי טיטניום והוא מוברג אל תוך עצם הלסת. שתל זה מהווה תחליף לשורש השן. לאחר הברגתו לעצם הלסת הוא מכוסה באמצעות רקמת חניכיים. לאחר מכן נדרש תהליך החלמה של מספר חודשים על מנת לאפשר לעצם לצמוח סביב השתל. לאחר שהשתל נקלט ניתן להתקין עליו כתר שעשוי חרסינה. הכתר הוא בעל מראה של שן טבעית.

למרות שזוהי השיטה באופן כללי, לא תמיד הדברים נעשים בדיוק באופן הזה. למשל ישנה שיטה של השתלת שיניים בהעמסה מיידית, ומיד לאחר החדרת השתל מורכבת עליו שן זמנית. הטכניקות השונות שבהם משתמשים נקבעות על פי מצב הלסת ומצבו הבריאותי של המטופל.

במקרים בהם מדובר במספר רב של שיניים, איננו משתמשים בשתל וכתר, אנו משתמשים במספר שתלים התומכים בגשר של שיניים. כמו למשל בשיטת אול און פור. יש לכך יתרון ברור מכיוון שאנו הופכים את ההליך לפשוט יותר, מהיר יותר וזול יותר. אם ניתן לחבר גשר הנתמך אך ורק על ידי 4 שתלים, זה בוודאי פתרון עדיף על ריבוי שתלים דנטליים.

שתלים בפה

מכיוון ששתלים דנטליים מקובעים אל תוך עצם הלסת, מצב העצם הוא אחד השיקולים המרכזיים בתהליך ההשתלה. דרושה עצם עבה וחזקה על מנת לקלוט את השתלים. בפועל זהו לא תמיד המצב הקיים. אנשים רבים סובלים מהידלדלות עצם הלסת, דבר ההופך את ההשתלה לבעייתית. התדלדלות עצם הלסת יכולה להיות תוצאה ישירה של איבוד השיניים. לאחר איבוד שן ישנו תהליך טבעי של הידלדלות עצם הלסת. האבחון של מצב העצם נעשה באמצעות בדיקת CT.

במקרים אלו מקובל לבצע השתלת עצם או ניתוח להרמת סינוס, בתורך הליך מקדים להשתלת השיניים.

השתלת עצם נעשית בהליך כירורגי בו מוחדרים שבבי עצם זעירים לאזור, ואלו מעודדים את צמיחת העצם והתעבותה. אלו יכולים להיות שבבים של עצם שנלקחה מגוף המטופל, עצם של בעל חיים, עצם של תורם, אפילו חומרים סינתטיים או שן גרוסה. זהו תהליך הדורש מספר חודשים, ורק לאחר שעבר בהצלחה ניתן להתקדם ולעשות השתלת שן.

ניתוח להרמת סינוס הוא גם כן סוג של השתלת עצם. הוא מתייחס למקרים בהם יש צורך לבצע השתלת שיניים בלסת העליונה האחורית. אם העצם דקה מידי, ישנה סכנה שהשתל יחדור אל הסינוס, דבר שיגרום לדלקות ותופעות לוואי. על מנת להימנע ממצב זה מבצעים השתלת עצם המרימה את הסינוס.

כיום הטכנולוגיות התפתחו מאוד וישנם גם פתרונות אחרים כמו למשל:

שימוש בשתלים דנטליים קצרים – אלו הם שתלים קצרים יותר מהאורך הרגיל, והם יכולים להתאים בחלק מהמקרים ולחסוך הרמת סינוס. אך הם פחות חזקים.

שתלים בזאליים – שתלים אלו מעוגנים אל העצם הבזאלית, זוהי שכבת עצם הלסת שאינה מתדלדלת עם הזמן.

שתלים זיגומוטיים – אלו הם שתלים המקובעים אל עצם הלחי של המטופל.

כמה עולה שתל שיניים

קשה לענות על השאלה כמה עולה שתל שיניים ללא פגישת אבחון. כאשר אנו אומרים שתלים בפה צריך לדעת בכמה שתלים מדובר, איזה סוג שתלים ובאיזה חלק מהפה. כל סוג של השתלה דורש הליך אחר ושתלים מסוג אחר, ובהתאם לכך העלויות משתנות. ובמידה וישנו צורך בהשתלת עצם לפני השתלת השיניים, זוהי עוד הוצאה. לכן חשוב להיבדק על ידי רופא מומחה להשתלות שיניים על מנת לקבל תמונת מצב מדויקת.

ולגבי השאלה כמה עולה שתל שיניים, במקרה של השתלת שן בודדת המחיר הוא כ 5,500 ש“ח. אך השתלת שיניים בכל הפה יכולה להגיע ל 45,000 ש“ח.

כמה עולה שתל שיניים

מרפאת אמריקן סמייל

הדרך הכי טובה לדעת מחיר השתלת שן היא פשוט לקבוע תור לפגישת ייעוץ במרפאת השיניים. כאן יבדוק אתכם דוקטור יואל גבריאל; כך הוא יוכל לראות מהם הטיפולים הנדרשים ולתת לכם תשובה מדויקת יותר לגבי העלויות. זוהי גם הזדמנות לשאול את כל השאלות ולהפיג את כל החששות. באופן דומה גם בהליכים אחרים, כמו קשתיות שקופות מחיר

מרפאת אמריקן סמייל מעניקה מבחר טיפולי שיניים לכל המשפחה. מלבד השתלות שיניים תוכלו לקבל כל עוד מגוון טיפולי שיקום הפה, יישור שיניים שקוף, טיפולי שורש, הלבנת שיניים, ציפוי חרסינה ועוד טיפולים שונים.

 

מוכנים להתחיל?
קבעו את הפגישה הבאה שלכם היום.
תוכן עניינים

ד”ר גבריאל יואל, דוקטור לרפואת שיניים, נולד וגדל באטלנטה, ג’ורג’יה. הוא סיים את לימודיו בבית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת קייס ווסטרן בקליבלנד, אוהיו, שם קיבל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD).