רפואת שיניים

דף הבית » רפואת שיניים

הפעם החלטנו לדבר באופן כללי על התחום המעניין של רפואת שיניים. במקום לפרט ולהרחיב על טיפול זה או אחר, חשבנו שיהיה מעניין לסקור את הנושא באופן כללי. ואולי נוכל ללמוד יחדיו כמה דברים חדשים על התחום. אבל המידע הזה אינו חסר משמעות, הוא בהחלט יכול לעזור לכם בפעם הבאה שתחפשו רופאי שיניים מומחים או שתתעניינו בטיפולי אורתודונטיה.

רפואת השיניים היא תחום שהולך ומתפתח, אך כאשר חושבים על טיפולי השיניים שנעשו לפני 100 שנים או 2000 שנה, זה באמת עשוי לעורר צמרמורת וחרדות. הטכנולוגיות הרפואיות, כמו ההרדמה, לא היו קיימות. ולכן גם טיפולי שיניים פשוטים יחסית, יכלו להיות סיוט כואב במיוחד.

היום אנו נמצאים בתקופה של רפואת שיניים מפותחת, ובמסגרתה רופאי שיניים מומחים בשיקום הפה, אורתודנטיה, פריודונטיה והתמחויות נוספות. אך כאשר רפואת השיניים התחילה להתהוות, מן הסתם לא הייתה חלוקה לתחומי התמחות, וגם לא הייתה הבנה גדולה של כל מבנה השיניים והלסת.

החפירות הארכאולוגיות מראות לנו כי טיפולי שיניים החלו לפני כמה אלפי שנים. למשל בסלובניה נמצאו עדויות לסתימות מדונג דבורים. אך מידע רב יותר מגיע מהפיניקים והיוונים, שהם ככל הנראה הראשונים שפיתחו פרקטיקות בתחום של רפואת השיניים.

בתקופה מאוחרת יותר הגיעו הרומאים שהרחיבו את הידע והטכנולוגיה היוונית. ממצאים ארכאולוגיים מראים כי הרומאים השתמשו בגשרים העשויים שיניי שור מפוסלות וזהב בתור טיפולים לשיקום הפה. ואפילו השתמשו בצמחים שונים בעלי תכונות נרקוטיות על מנת להקל על הכאב הכרוך בטיפול.

אורתודונטיה

רפואת שיניים מודרנית

אולי ראיתם זאת בסרטים, אבל בתקופות קדומות יותר היה זה מקובל לפנות אל הספר לצורך טיפולי שיניים. רק בתקופות מאוחרות יותר, החל מהמאה ה 18, רפואת השיניים הפכה להיות חלק מהרפואה הכללית. ואילו בתחילת המאה העשרים, רפואת השיניים החלה להפוך לתחום התמחות בפני עצמו.
גרין ורדימן בלאק, רופא שיניים שפעל בסוף המאה ה 19, נחשב לאחד מאבות רפואת השיניים המודרנית. אמנם הרבה ידע נוסף מאז תקופתו ועד היום, וחלו שיפורים טכנולוגיים מרחיקי לכת. אך רבים מעקרונות הטיפול שהגדיר עדיין בתוקף.

בעבר מי שרצה להיות רופא שיניים נדרש ללמוד רפואה כללית, אך במקומות מסוימים ובכללם ישראל ניתן היה ללמוד במסלול מהיר העוסק המתמקד ברפואת שיניים ולא רפואת כללית. במשל הזמן התווספו התמחויות רבות לתחום והוא נוגע לשיניים, חניכיים לסתות, חלל הפה ובסיס הגולגולת.

רופאי שיניים מומחים

במקרים רבים אנו שומעים על רופא שיניים מומחה להשתלות, רופא שיניים קליניקה ליישור שיניים ועוד כל מיני התמחויות שלא תמיד באמת קיימות. אנו לפעמים זריזים בשימוש במילה ”מומחה“, אך בפועל ישנן רק 8 התמחויות המוכרות על ידי משרד הבריאות בישראל.

רופאי שיניים מומחים הם אלו שלמדו רפואת שיניים כללית, ולאחר מכן מסלול התמחות של 4-5 שנים, בו שולבה תאוריה, פרקטיקה ומחקר. ניתן ללמוד את ההתמחות רק במוסדות שהוכרו על ידי משרד הבריאות. ובסיום ההתמחות יש לעבור בחינות מטעם המועצה המדעית של הסתדרות רופאי השיניים בישראל (בחינה תאורטית ובחינה מעשית). מי שיעבור את הבחינות יקבל תעודת מומחה מטעם משרד הבריאות.

רופאי שיניים מומחים

תחומי ההתמחות

רפואת שיניים ציבורית – תחום זה מעט שונה מההתמחויות האחרות מכיוון שזוהי אינה התמחות קלינית . זוהי אמנם התמחות חשובה מאוד, אך כאשר אתם צריכים טיפול שיניים אינכם הולכים לרופא מומחה לרפואת שיניים ציבורית. ולפיכך הוא פחות רלוונטי עבורכם. רופאים מסוג זה עוסקים יותר בתחומים הקשורים לבריאות הציבור, תכנון מדיניות, קידום נושאים בריאותיים ועוד.

רפואת שיניים לנוער (פדודנטיה) -זהו תחום השם את הדגש על הבעיות בשיני חלב והשלב של תחלופת השיניים. בתחום זה ישנו דגש גדול על המאפיינים הייחודים של עבודה עם נוער, והוא כולל גם הכשרה לשימוש בגז צחוק.

אנדודנטיה – זהו תחום העוסק במחלות הקשורות לשורש השן. לפעמים אנו שומעים על מומחה לטיפולי שורש, זהו בעצם מומחה לאנדודנטיה. טיפולי שורש הם אכן חלק מרכזי בעבודה שלהם, אך מדובר בהרבה יותר מטיפולי שורש.

פריודונטיה – זהו התחום העוסק ברקמות החניכיים והעצמות האוחזות בשן. רופאים שיניים מסוג זה עוסקים בניתוחי חניכיים.

רפואת הפה – זהו תחום התמחות העוסק במחלות של חלל הפה. נכנסות לכאן גם תופעות שאינן קשורות באופן ישיר לשיניים אלא לרקמות הרכות והקשות של הפה. למשל רופאים אלו מטפלים בבעיות של סרטן ומחלות זיהומיות, כמו גם חולים בסיכון גובה.

אורתודונטיה – אולי אחד מתחומי ההתמחות היותר מוכרים. זהו התחום של העוסק בסגר לסתות ותיקון של בעיות בסגר. או בשפה קצת יותר עממית, טיפולי יישור שיניים.

כירורגיית פה ולסת – זהו תחום המשלב תחום המשלב תחומים רפואיים שונים ועוסק במגוון של מחלות ובעיות הקשורות לאזור הראש הצוואר, הפנים והלסתות. למשל ניתוחים בחלל הפה, כמו השתלות עצם, טיפול בציסטות וגידולים, עיוותים בעצמות הפנים ועוד.

שיקום הפה – מומחה לשיקום הפה עוסק בהחזרת מצב השיניים והלסתות לתפקוד תקין. תחת מטרייה זו ישנם מבחר טיפולים, החל מסתימות ועד טיפולים מורכבים של השתלת שיניים. הוא נוגע גם לתפקוד וגם לאסתטיקה. במקרים רבים הוא מרכז טיפולי שיקום הפה בהם מעורבים רופאי שיניים מומחים מתחומים אחרים.

רפואת שיניים

אורתודונטיה

כאמור אורתודונטיה היא התחום המטפל בפגמים בסגירת הפה, ואלו יכולים להיות תוצאה של אי סדירות שיניים ו/או חוסר התאמה בין הלסתות. רופא שיניים אורתודנט משתמש בכלים שונים לצורך יישור השיניים, ולעתים משלב גם עקירת שיניים בתהליך.יש הרואים באורתודונטיה רפואה אסתטית בלבד, אך זוהי הבנה לא נכונה של הנושא. ישנה חשיבות רפואית רבה לעבודתו של הרופא האורתודונט, ולא רק במראה האסתטי. סגירה נכונה של השיניים חשובה מאוד לצורך תפקוד תקין של הפה והלסת.
מבחינה היסטורית, נורמן וויליאם קינגסלי (1829-1913), ואדוארד אנגל (1885-1930), נחשבים לאבות המייסדים של תחום האורתודונטיה. הראשון הביא לתרומה חשובה בטיפול בשפה שסועה, והשני הוביל את הפיכת האורתודונטיה לתחום התמחות כאשר ייסד את בית הספר הראשון לאורתודונטיה.

מוכנים להתחיל?
קבעו את הפגישה הבאה שלכם היום.
תוכן עניינים

ד”ר גבריאל יואל, דוקטור לרפואת שיניים, נולד וגדל באטלנטה, ג’ורג’יה. הוא סיים את לימודיו בבית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת קייס ווסטרן בקליבלנד, אוהיו, שם קיבל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD).