שיני בינה

דף הבית » שיני בינה

שיני בינה עלולות לגרום לבעיות אצל חלק מהאוכלוסיה. ואלו הן בעיות שאולי נגדיר אותן כבעיות גנטיות התפתחותיות – בעיות שאינן תלויות בשמירה על השיניים. כלומר גם אם אתם מקפידים לצחצח שיניים, להשתמש בחוט דנטלי ולעשות את כל מה שצריך – זה לא מגן עליכם מסוג הבעיות שיכולות להופיע בשיניים אלו. ובהחלט יתכן כי תצטרכו לבצע עקירת שיני בינה.

אז הרשו לנו להסביר לכם בקצרה מה זה שן בינה. אלו בעיות עלולות להתעורר בשיניים אלו. מתי עוקרים אותן וכיצד מתבצעת העקירה.

שיני בינה

הכירו את השיניים המכונות גם הטחונות השלישיות. שן הבינה היא השן האחרונה בלסת, גם מבחינת מיקומה וגם מבחינת בקיעתה.

היא אינה בוקעת בשלב הילדות כאשר מתחלפות השיניים, אלא בגיל מאוחר יותר. זה יכול להתרחש בשנות העשרים, וזה יכול להתרחש גם הרבה אחרי. והאמת שישנם גם מקרים בהם הן אינן בוקעות.

המדענים אומרים כי השיניים הללו אינן נחוצות, והן שריד מימי קדם בהן נזקקנו לכוח לעיסה רב. ההסברים והתאוריות מעניינים מאוד, אך כאשר ישנה בעיה ההסברים לא ממש עוזרים לכם. אם ישנם כאבים או זיהומים בגלל שן הבינה, צריך לבדוק זאת אצל רופא השיניים.

עקירת שיני בינה

אילו בעיות עלולות להתעורר עם שיני הבינה?

ובכן, כפי שאמרנו שיני בינה אינן חיוניות. אך לצערנו לפעמים חיוני להוציא אותן מכיוון שהן גורמות לבעיות רבות. הבעיות המוכרות, שבדרך כלל קשורות אחת לשנייה, הן בעיות של צפיפות שיניים, זיהומים, פגיעות עצביות ואף הופעה של ציסטות וגרנולומות.

צפיפות בשיניים – הבעיה מתחילה בכך ששיני הבינה בוקעות באופן חלקי או באופן לא תקין. הן עלולות לבקוע בזוויות היוצרות לחץ על השיניים. צפיפות זו גומרת לכאבים, פגיעה במראה האסתטי ואף נזק לשורשי השן.

זיהומים – המיקום הבעייתי בעומק הפה, יחדיו עם זויות הצמיחה והצפיפות יוצרים מצב בו קשה לנקות את שיני הבינה. ולכן הן יכולות להפוך למקור לזיהומים.

פגיעה עצבית – הזיהומים והצמיחה הבעייתית יכולים להביא לפגיעה עצבית המשפיעה על התחושה בלסת התחתונה.

ציסטות – שילוב הבעיות השונות יכול גם לעודד התפתחות של ציסטות או גרנולמות (נגע זיהומי בעצם).

התמודדות עם בעיות בשיני בינה

בעבר הייתה נטייה למהר לבצע עקירת שן בינה, למרות שלא תמיד הדבר נדרש. באופן כללי קודם כל צריך לעקוב אחר הבעיה. הקפידו על בדיקות שיניים פעם או פעמיים בשנה, הרופא יכול לזהות בעיות בתחילתן.

במקרים רבים ניתן לפתור את הבעיות עם טיפול יישור שיניים, אך כמובן שכל מטופל דורש אבחון. ישנם גם מקרים בהם נדרשת גם הוצאת שן בינה וגם יישור שיניים.

והאפשרות האחרונה היא עקירת שיני בינה. זהו כבר נושא בפני עצמו. לעתים ניתן להוציא אותן בקלות יחסית, אך ישנם גם מקרים בהם צריך לבצע עקירה כירורגית. רופא שיניים יבדוק את מיקום השיניים ואופן בקיעתן, לצד שיקולים שונים של גיל המטופל ומצבו הבריאותי, ובהתאם לכך ימליץ על הטיפול המתאים.

עקירת שיני בינה

אז כפי שאמרנו, לעתים אין ברירה אלא לבצע עקירת שן בינה. לפני עקירת שיני בינה חשוב לאבחן היטב את מצבן ומיקומן. לצורך כך ישנם צילומים פנורמיים או צילומי סיטי. זה חשוב מאוד! בעת עקירת שן בינה בלסת העליונה צריך לבחון את קרבתה לסינוס. ובעת עקירת שן בינה בלסת התחתונה יש לבחון את סמיכותה לעצב.

בהתאם להערכת המצב, אנו בוחרים את הטכניקה המתאימה לעקירת השן.

במקרים רבים אנו צריכים לבצע עקירה כירוגית. זוהי עקירה שונה משליפת השן באמצעות אחיזה בכותרת השן. טכניקה זו דורשת מיומנות וניסיון, כמו גם ציוד מתאים. וכל זה משפיע גם על עקירה כירוגית מחיר.

הסיבה העיקרית לביצוע עקירה כירורגית של שן בינה היא במקרה של שן כלואה בתוך עצם הלסת. אך זה יכול להיות גם בעקבות הרס כותרת השן או בעיות הקשורות לשורשי השן. במקרה שכזה יש לבצע עקירת שן כלואה.

פעולה שכזו דורשת הליכים כירורגיים שאינם מתבצעים בעקירות רגילות. יש צורך לבצע חיתוך של החניכיים, ואף שיוף של עצם וריסוק השן לחתיכות קטנות. ובסוף ההליך יש צורך בתפרים.

שיני בינה

מרפאת אמריקן סמייל

בעיות בשיני בינה הן דבר שכיח, ולא ניתן להתעלם מהבעיה. אין צורך להיבהל מהמונח עקירה כירורגית, רק חשוב לדעת אצל מי מבצעים זאת. אנו במרפאת אמריקן סמייל מבצעים את כל סוגי העקירות, ועושים הכל על מנת לתת לכם תחושה נעימה ומרגיעה.

אנו נסביר לכם בפירוט על הטיפול, נענה על כל השאלות ונתייחס בסבלנות. הגישה של המרפאה בולטת בכל טיפולי השיניים. בין אם זו השתלת שיניים, טיפול שורש או כל דבר אחר – אנו תמיד מקפידים על מקצועיות ויחס אישי.

לשאלות נוספות התקשרו – רופא שיניים רחובות מרפאת אמריקן סמייל. הוראות הגעה ופרטי יצירת קשר תוכלו למצוא בקישור זה.

מוכנים להתחיל?
קבעו את הפגישה הבאה שלכם היום.
תוכן עניינים

ד”ר גבריאל יואל, דוקטור לרפואת שיניים, נולד וגדל באטלנטה, ג’ורג’יה. הוא סיים את לימודיו בבית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת קייס ווסטרן בקליבלנד, אוהיו, שם קיבל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD).