עקירה כירורגית 

דף הבית » עקירה כירורגית 

במקרים מסוימים יש צורך לעקור שן, אך לעתים הפעולה עשויה להיות מורכבת ונדרשת עקירה כירורגית. עקירת שיניים כירורגית מתייחסת אל כל המקרים בהם רופא השיניים אינו יכול לשלוף את השן בקלות מעצם הלסת כפי שנעשה בעקירה שגרתית, ולכן נדרש הליך כירורגי. אז מה צריך לדעת על עקירת שן כירורגית ובכלל על כירורגיית פה ולסת?

 

עקירה כירורגית

עקירת שיניים יכולה להתבצע בכמה מקרים. אלו עשויים להיות מקרים קשים של ריקבון מתקדם בהם לא ניתן להציל את השן ויש לעקור אותה. מקרים בהם השן נפגעה מחבלה קשה ולא ניתן לשקם אותה. וגם מקרים בהם ישנה בעיה בצמיחת השן, דבר שאנו רואים בדרך כלל בשיני בינה.

עקירה כירורגית אינה נחשבת להליך מסובך, אך בוודאי שאינה פשוטה כמו עקירה רגילה. היא דורשת מיומנות גבוהה והיא מבוצעת באחד מהמקרים הבאים:

  1. כאשר נהרסה כותרת השן – כותרת השן היא החלק הגלוי של השן. בעקירה רגילה ניתן לאחוז בכותרת השן באמצעות כלים מיוחדים ולבצע את העקירה בכוח. אך כאשר ישנו הרס של כותרת השן, דבר שיכול להתרחש כתוצאה מעששת קשה או חבלה בשן, איננו יכולים לאחוז בכותרת השן ולמשוך, ויש לבצע עקירת שיניים כירורגית.
  2. בעיות בשורש השן – שורש השן הוא החלק המחבר את השן אל הלסת. השורש שן השן עשוי להיות בעל מבנה מורכב ולעתים הוא לא יכול לצאת בשלמותו בעקירה רגילה. יתכן כי הוא עקום הוא שבור ואז יש צורך בכירורגיית פה ולסת על מנת להוציא אותו בשלמותו.
  3. שיניים כלואות – לא בכל פה ישנה צמיחת שיניים תקינה ובריאה. לעתים שיניים כלואות בתוך העצם של הלסת וצומחות בצורה בעייתית הפוגעת בשיניים אחרות ומעוררות בעיות שונות בפה. גם במקרה זה יש צורך בעקירת שן כירורגית. לעתים זה נעשה במסגרת הכנה לטיפולים אחרים, כמו טיפולי יישור שיניים שקוף

עקירת שן כירורגית

עקירת שן כירורגית

ההליך עשוי להתבצע בטכניקות שונות, זאת בהתאם למצב הקיים בפה. המטרה כמובן היא להסיר את כל שורשי השן מעצם הלסת. אך לעתים בגלל המבנה הבעייתי יש צורך לחתוך את השן לכמה חלקים ולעקור את השורשים אחד אחד. במקרים מסוימים יש צורך גם לבצע הסרת חלק קטן מעצם הלסת. לצורך כך מתבצעת הערכת מצב על ידי רופא שיניים המתמחה בכירורגיית פה ולסת. הוא משתמש בצילומי רנטגן על מנת לבדוק את מצב השן ומחליט מהו ההליך הרצוי.

ברוב המקרים ניתן לבצע את ההליך באמצעות הרדמה מקומית רגילה. עבור מקרים מורכבים או אנשים הסובלים מחרדות מטיפולי שיניים ניתן לבצע טיפולי שיניים בטשטוש. אך מקרים מסוימים מתבצעים בהרדמה מלאה. בעיקר כאשר רוצים לבצע שיקום הפה ביום אחד ומעוניינים לבצע מספר טיפולים בו זמנית.

עקירת שיניים כירורגית

עקירת שיניים כירורגית

בטרם מבוצעת העקירה, רופא שיניים כירורג מבצע צילומי שיניים כלליים וצילום פנורמי. במקרים מסוימים עשוי להידרש גם צילום CT. אלו מאפשרים לרופא לקבל תמונת מצב של השן ולקבוע מהי הטכניקה הדרושה לצורך העקירה.

בטרם הטיפול חשוב ליידע את הרופא לגבי כל בעיה רפואית, תרופה שאתם משתמשים בה ואפילו תוספי תזונה. במידה וישנה בעייתיות מסוימות בהשפעת התרופה, תתבקשו להפסיק את השימוש בה לפני העקירה, אך זאת יש לבדוק מול הרופא המטפל. לתשומת לבם של המעשנים שביניכם, גם זוהי בעיה. רופאי השיניים ידרשו כי תפסיקו את העישון מספר שבועות בטרם ביצוע הליך עקירת שיניים כירורגית וגם כחודשיים אחריו. יתכן גם כי הרופא ירשום לכם טיפול אנטיביוטי.

עקירה כירורגית החלמה

עקירה כירורגית החלמה

הדבר הראשון שיש לעשות לאחר עקירה כירורגית הוא לעצור את הדימום. זה נעשה באמצעות נשיכת פד גזה. לאחר הטיפול יש להימנע מאכילה במשך שעתיים. לעתים הרופא גם ימליץ על הימנעות ממאכלים קשים ומאכלים חמים למשך מספר ימים. ב 24 השעות שלאחר הטיפול אתם צפויים להפרשות דמיות ברוק. בניגוד לאינסטינקט אין לירוק או לשטוף את הפה. בעת עקירה כירורגית החלמה מומלץ גם להימנע מפעילות גופנית מאומצת, דבר הממריץ את מחזור הדם ויכול להפריע לקרישת דם. יש להימנע גם מעישון וצריכת אלכוהול.
במידה וישנה נפיחות וכאבים, ניתן להשתמש בשקית קרח על הלחי. יש לעשות זאת לפרקי זמן קצרים על מנת לא לגרום לכוויות קור. במידה וישנם כאבים, ניתן להשתמש בתרופות משככות כאבים.
מומלץ לבצע שטיפות מי מלח מספר פעמים ביום, אך יש לעשות זאת 48 שעות לאחר העקירה. כמו כן יש להימנע מצחצוח שיניים באזור העקירה ב 24 השעות הראשונות.
במידה ובוצעו תפרים, בדרך כלל מורידים אותם לאחר כשבוע עד 10 ימים.

כירורגיית פה ולסת

זהו אחד מתחומי ההתמחות ברפואת השיניים. רופא שיניים כירורג מטפל במגוון בעיות בפה, הלסת ועצמות הפנים הדורשות התערבות כירורגית. עקירת שן כירורגית היא אחד הדברים שהוא עושה, אך אלו יכולות להיות גם השתלות שיניים, טיפולים בגידולים , בעיות טראומה של הפנים ועוד.

רופא שיניים ברחובות – אתם יכולים למצוא אותנו גם בגוגל מפות, שם תמצאו מפה והוראות הגעה.

כירורגיית פה ולסת

 

 

מוכנים להתחיל?
קבעו את הפגישה הבאה שלכם היום.
תוכן עניינים

ד”ר גבריאל יואל, דוקטור לרפואת שיניים, נולד וגדל באטלנטה, ג’ורג’יה. הוא סיים את לימודיו בבית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת קייס ווסטרן בקליבלנד, אוהיו, שם קיבל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD).