הרמת סינוס

דף הבית » הרמת סינוס

הרמת סינוס היא הליך רפואי מורכב הנדרש במקרים מסוימים, זאת בתור הליך מקדים לטיפולי השתלת שיניים. במאמר זה נסביר מתי נדרש ניתוח הרמת סינוס, מה ההבדל בין הרמת סינוס פתוחה לסגורה וכל מה שצריך לדעת מבחינת ניתוח הרמת סינוס זמן החלמה. השתדלנו להציג את הדברים בצורה פשוטה וברורה להבנה, אך אנו ממליצים לפנות לייעוץ אישי הכולל גם אבחון של הבעיה ואבחון התאמתכם להליך השתלת שיניים.

השתלות שיניים

אז הרקע לניתוחי הרמת סינוס הוא השתלות שיניים, אך מראש נציין כי הליך זה אינו רלוונטי עבור כל המקרים. את זה נסביר בהמשך.
השתלות דנטליות הן אחת הדוגמאות ליכולות המדהימות של רפואת השיניים המודרנית. פעם הפתרון היחידי לאבדן השיניים היה שימוש בשיניים תותבות. פתרון שנתן מענה מסוים לבעיה, אך לא היה נוח ולא היה מושלם. כיום בעזרת שתלים דנטליים ניתן לתת מענה לכל בעיה, בין אם מדובר בהשתלת שן בודדת, או כל הלסת העליונה והתחתונה. ניתן להעניק לכל אחד מראה שיניים יפה ואסתטי הנראה טבעי.

השתלות שיניים מתבססות על הברגת שתל דנטלי ישירות אל תוך עצם הלסת העליונה או התחתונה. השתל הדנטלי בדרך כלל עשוי טיטניום המעניק לו חוזק ועמידות, ואינו מעורר תגובות של דחייה מצד הגוף, כל שזהו התחליף הטוב ביותר העומד לרשותנו כאשר לא ניתן להציל את השן.
שתל הטיטניום אינו נראה לעין, אך עליו יורכב מבנה או כתר המספק את כותרת השן החיצונית. זהו הרעיון המרכזי בהליך השתלת שיניים. כך ניתן להחזיר לא רק את המראה האסתטי לפה, אלא לשקם את יכולת הלעיסה והדיבור.

השתלות שיניים והשתלות עצם

מכיוון שבהשתלת שיניים מקבעים את שתל הטיטניום אל תוך עצם הלסת, לזו יש תפקיד מרכזי. היא צריכה להיות חזקה ועמידה על מנת לאפשר להחדיר לתוכה את השתל. אם העצם אינה חזקה דיה, השתל לא יחזיק.

אבחון מצב הלסת, באמצעות בדיקות CT, הוא אחד הדברים הבסיסיים כאשר מתכננים טיפול השתלת שיניים. באופן די אירוני, איבוד שיניים מעורר תהליכים של ספיגת עצם. כך שאין זה מפתיע לראות עצם דקה ודלילה, דווקא אצל אלו הנזקקים להשתלות שיניים יותר מכל.

במידה ומתגלה כי עצם הלסת דקה מידי, אין זה אומר סוף פסוק. זהו אמנם מצב בעייתי, אך קיימות אפשרויות טיפוליות שונות. אחת האפשרויות היא השתלת עצם, אך יתכנו גם פתרונות אחרים כמו שימוש בשתלים זיגומטיים.

השתלת עצם היא בעצם השתלה של עצם טחונה (או חומר אחר) אשר נועד לעודד את תהליכי התחדשות העצם, ובכך לעבות את העצם באזורים בהם רוצים לקבע שתל דנטלי. זהו אינו הליך פשוט, ונדרשים מספר חודשים עד להתעבות העצם.

ניתוח הרמת סינוס זמן החלמה

הרמת סינוס

ניתוח הרמת סינוס הוא למעשה סוג של השתלת עצם בצד האחורי של הלסת העליונה. השתלות שיניים באזור זה עלולות להיות בעייתיות. במידה ועצם הלסת באזור אינה עבה מספיק, השתל יכול לחדור אל תוך חללי הסינוס ולגרום לדלקות וסיבוכים רפואיים.

במידה ובדיקות ה CT מראות כי העצם אינה עבה מספיק בשביל להחדיר שתל דנטלי, יש לשקול ניתוח הרמת סינוס. זהו הליך שבה הרופא מבצע עיבוי של העצם, על חשבון חלל הסינוס. ההליך מתבצע בשיטות דומות לעל השתלת עצם אחרת – מחדירים לאזור עצם טחונה או תחליף עצם, במטרה לעורר את תהליכי הבנייה הטבעיים של העצם. כן… זה דורש סבלנות. זה לא מתרחש בין לילה. יעברו עוד חודשים רבים עד שתתאפשר השתלת השיניים.
הרמת סינוס פתוחה לעומת סגורה

בטרם ביצוע ההליך, הרופא צריך לאבחן את עובי העצם. במקרים בהם מתגלה מחסור קל בעצם, ניתן לבצע הליך של הרמת סינוס סגורה. זהו הליך שבו הרמת הסינוס מתבצעת בהליך אחד עם הרמת השתל, וניתן לעשות זאת בהרדמה מקומית.
אך לצערנו לא תמיד מדובר במחסור קל בעצם. במקרים בהם מתגלה מחסור משמעותי, אין ברירה אלא לבצע הרמת סינוס פתוחה. הליך זה מתבצע באמצעות חדירה לחלל הסינוס והחדרת תחליף העצם. גם ניתוח זה נעשה בהרדמה מקומית, אך הוא דורש רמת מיומנות גבוהה יותר ותקופת החלמה בטרם ניתן לבצע את ההשתלה.

ניתוח הרמת סינוס

ניתוח הרמת סינוס זמן החלמה

במקרה של הרמת סינוס פתוחה, נדרש זמן החלמה ופעולות מסוימות שאותן יש לבצע. מייד נסקור בקצרה את מה שצריך לדעת לגבי ניתוח הרמת סינוס זמן החלמה. אך אנו מזכירים שוב כי עליכם לפעול בהתאם להוראות הרופא המטפל. והוא גם הכתובת לכל שאלה המתעוררת במהלך תקופת ההחלמה.
השפעת ההרדמה המקומית צפויה להתפוגג כשעתיים לאחר הניתוח. יתכנו כאבים בימים שלאחר הטיפול, ניתן להיעזר בתרופות נוגדות כאבים. נפיחות בלח ומתחת לעפעפיים היא דבר טבעי, ואף יתכן שטף דם כחול. אלו יעברו מעצמם תוך מספר ימים. יתכן כי שבוע לאחר הניתוח יש לחזור אל הרופא לצורך הסרת התפרים, תלוי כמובן בסוג התפרים בהם השתמשו.

לאחר הניתוח יש להימנע מפעילות גופנית למשל שבוע, ומומלץ גם לישון בראש מורם (זווית של מעל 45 מעלות).

הרמת סינוס

ניתוח הרמת סינוס

זקוקים להשתלת שיניים? אנו מזמינים אתכם לפגישת אבחון אצלנו במרפאה. הרמת סינוס היא אחת האפשרויות, אך יש לאבחן היטב את מצב הלסת על מנת לראות אילו אפשרויות טיפוליות מתאימות עבורכם.
נשמח להעניק לכם ייעוץ אישי אצלנו במרפאה. מרפאת שיניים ברחובות אמריקן סמייל עומדת לשירותכם עם מבחר שירותי רפואת שיניים לכל המשפחה, כולל רפואת שיניים חירום.

מרפאתנו נמצאת בגורודיסקי 31, רחובות (קומה 1) – הוראות הגעה בגוגל מפות.

מוכנים להתחיל?
קבעו את הפגישה הבאה שלכם היום.
תוכן עניינים

ד”ר גבריאל יואל, דוקטור לרפואת שיניים, נולד וגדל באטלנטה, ג’ורג’יה. הוא סיים את לימודיו בבית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת קייס ווסטרן בקליבלנד, אוהיו, שם קיבל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD).